У Герцаївський РДА обговорили перспективи подальшого об’єднання територіальних громад району

Вчора, 28 листопада в Герцаївський РДА зібрались сільські голови, керівники Герцаївської та Острицької ОТГ, старости громад спільно з головою райдержадміністрації, його заступниками та керівниками профільних служб, зібрались  обговорення та узгодження подальшого плану дій в сфері об’єднання місцевих територіальних громад в рамках реформи децентралізації влади.

На сьогодні в Герцаївському районі утворено 2 громади – Острицька та Герцаївська, до яких увійшли 13 населених пунктів (7 сільських рад). Ще 7 сільських рад, до яких входять 11 населених пунктів, пройшовши численні обговорення цього питання на сесіях та зборах громад, наразі з тих чи інших причин так і не почали процедуру об’єднання.

Метою зустрічі з головами був обмін позитивним досвідом роботи між вже створеними ОТГ та громадами, що ще вагаються. Зокрема, заступник голови Острицької ОТГ Дан Кришмару та старости громади ознайомила учасників наради з інструментами державної фінансової підтримки об’єднаних територіальних громад. Зокрема, роз’яснила умови та порядок надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Також сільських голів цікавили питання, які стосуються реформування медицини, а саме проекти та заходи, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. Одним з напрямів є будівництво амбулаторій в рамках нової мережі первинної медичної допомоги по всій території України.

Більшість сільських голів ще не об’єднаних сільрад висловились про готовність та бажання приєднатися до вже утвореної Герцаївської ОТГ, що наразі є неможливим через відсутність аналогічного рішення саме в тих громадах, що безпосередньо межують з Герцаївською ОТГ – йдеться про Тернавську та Хряцьківську сільські ради.

На зустрічі було констатовано, що хоча наразі об’єднання громад – процес добровільний і про примусовість поки не йдеться, керівники місцевих рад мають брати до уваги бюджетний аспект. Сільські ради, що не бажають об’єднуватись мають вже сьогодні замислитись над тим, де їх жителі отримуватимуть адміністративні послуги, послуги освіти, первинної медицини, соцзахисту і культури вже завтра. Адже створені об’єднані громади забирають до себе левову частку повноважень, майна та фінансів. Не примус, а розуміння того, що об’єднання зусиль – це ефективний шлях до розвитку, має бути стимулом для громад. Об’єднані громади нашого та сусідніх районів вже власними проектами доводять, що зробили це не даремно. Це має стимулювати інших, а не вказівки згори.

Наприкінці наради голова райдержадміністрації доручив Тернавському, Куликівському, Буківському, Петращівському, Великобудському, Хряцьківському а Байраківському сільським головам провести обговорення питання об’єднання громад серед депутатів, активістів та місцевих жителів та надати райдержадміністрації результати обговорень та пропозиції з цього приводу для формування перспективного плану розвитку громад району та Чернівецької області.